A rm
2005.01.02. 16:08
Kicsit bvebben a filmrl....
A Rm Monster 2003. A problms gyilkos
A Monster nem egy mindennapi film, abban az rtelemben, hogy mr a forgatsa idejn jelents mdiardeklds ksrte az elkszltt. A hibtlan szpsg Charlize Theron 13.5 kilt hzva jtszotta el a valsgban ltezett sorozatgyilkos nt, Aileen Wuornost, s mr maga ez a nagyfok talakuls is felkeltette a ksbbi mozinzk figyelmt. Az ms krds, hogy a vgeredmny nem lett j.
A filmtrtnet ismer egy-kt pldt arra, hogy a nagymrtk fizikai talakuls egy sznsz szmra meghozhatja a vrva-vrt sikert, kiemelheti az ismeretlensgbl, vagy feljebb rptheti a Hollywood-i ranglistn, st, ha rsegt egy-kt dolog, akr mg Oscar-djat is kaphat rte. Az utnozhatatlan Robert De Niro annak idejn (1980-ban) 27 kg-ot hzott a Dhng Bika fszereprt, az akkor mg ismeretlen Adrian Brody 14 kils-fogyssal segtett r a Zongorista fszerepre, s kapta meg rte az Oscart, Tom Hanks 22 s fl kilt fogyott le 1 v alatt a Szmkivetett fszerepben (plusz mg meg is nvesztette a hajt a szerep kedvrt), amihez kpest szinte kevsnek tnik Rene Zellweger 11.3 kg-os hzsi produkcija a Bridget Jones cmszereprt.
Most a korbbi topmodell szke szpsg, Charlize Theron adta a fejt hasonl talakulsra (a hzson kvl mg fogprotzist s specilis brkezelst is kapott), s mr tudjuk is a vgeredmnyt: az idei Oscar-gln vehette t a filmrt a legjobb sznsznnek jr aranyszobrot. Br Theron s a film alkoti minden frumon kikrik maguknak, hogy csupn egy testi tvltozst lssunk a sznszn teljestmnyben, azrt az tagadhatatlan, hogy gy sokkal rdekesebbnek tnik a film els ltsra, mintha egy eleve pufi sznszn jtszotta volna el Wuornost, a drablis sorozatgyilkosnt.
De lssuk csak, mit tud ezek utn a film maga. A hangulat alapjraton szrke, s borongs (ami persze a trtnetbl fakadan rthet), s ezt a kpek szrkesge is altmasztja. Nem emlksznk szinte csak egy rendes nappali kpre a filmbl, s az is igaz, hogy utcai jelenet sem srn fordul el benne. Vagyis nem telik el sok filmid, s mris kell lehangoltsgba kerlnk a ksbbiek befogadshoz. Aileen nev fszereplnk (Charlize Theron) egy elgg lepusztult prostitult, aki radsul a "szakmjnak" a legaljn dolgozik, kamionsofrkkel "zletel" az autplyk szln. Klsre elgg brutlisan nz ki, nagy darab, csapzott haj, ronda a bre, hogy a rendezetlen fogsorrl ne is beszljnk. (Itt lpett sznre Toni G. sminkmester s Art Sakamoto fogsor-szakrt). Aileen teht a trsadalom legaljn ldegl, majd egyik nap tallkozik egy fura fiatal lnnyal (Shelby/Christina Ricci), aki leszbikus s kiss zavart, mindenesetre, gy tnik, k ketten az els pillanattl vonzdnak egymshoz. Vagyis inkbb azt mondannk, hogy a film lthatan erlteti a kt fszerepl kzti vonzdst, amit magunktl amgy nem vennnk szre. Ez is abbl addik, amit mi a film darabossgnak hvunk, ami arrl szl, mintha a filmbeli jelenetek valamifle "trtneti knyszersgbl" kvetnk egymst, valdi bels tltet nlkl. A film alatt vgig az volt az rzsnk, hogy az r-rendezn, Patty Jenkins nagyon akarta filmvsznon ltni Wuornos trtnett (plusz, amit mg szemly szerint hozz akart rakni a sztorihoz), s ez a grcss ragaszkods nem engedte a filmet a sajt tjn haladni, nem lett tle "l", eleven, hanem knyszeredett s jcskn didaktikus. Egyik jelenet jn a msik utn, s mi kzben vagy gy ltjuk, mint egy dokumentumfilm-szer feldolgozst a vals (szrny) esemnyeknek, vagy pedig egy mestersgesen felptett karakter-profil mkdtetst a filmvsznon, ahelyett, hogy a mi nzi fantzinknak vagy rtelmezsnknek is helyet kaphatnnk.
Aileen teht beleszeret Shelbybe, aki viszont pnzt s kalandot vr az idsebb prostitl, s gy hamar elkezddik a motelszobkban zajl kzs letk. Innentl megszaporodnak a motelszobs jelenetek, ha leszmtjuk Aileen kisebb kitrjt a normlis let s munka fel, felvltva ltjuk Aileen jszakai kiruccansait s a motelszobs trtnseket. De mg ezek eltt spontn belekeverednk egy igazi horror jelenetbe, ami ugyancsak megli a gyomrunkat, fknt, hogy (sorozatgyilkosos film ide, vagy oda) nem voltunk r kellen felkszlve. Aileen egyik kuncsaftjrl kiderl, hogy egy prostikat gyilkol pszichopata sorozatgyilkos, aki frsszel felszerelve szedi fel ldozatait. A hihetetlenl durva jelenet vgn Aileen lelvi ezt a frfit, aki gy a ksbbi sorozatgyilkos n els ldozata lesz, de ennl a gyilkossgnl ppensggel mg igencsak egytt rznk a nvel. Rgtn fel is merl bennnk a gyan, miszerint ez a film mgiscsak szimptit akar kivltani bellnk egy sorozatgyilkos irnt, de ez a gyan a film vgre eloszlik majd.
Aileen teht lelvi s kirabolja a frfit, elveszi a kocsijt is, s ezzel elindul a lavina. Br gy tudjuk, az USA-ban kevs pnzen beszerezhet tucatcikk az aut, a '89-'90-ben jtszd trtnetben Aileennek furamd nincs pnze egy autra, s ezrt fontosnak tnnek szmra a gyilkossgokkal szerzett j jrgnyok. A rabolt pnzbl jl l a ni pros, Shelby pedig hamar rtsre adja mind Aileennek, mind neknk, hogy fknt az egyre tbb pnz miatt van egytt a nvel. Ennl a rsznl mg az elesettsg-vonal, a kiszolgltatott, rossz gyerekkor, s most is csak rdekbl kedvelt Aileen-szemlyisg ll a kzppontban, akit csak sajnlni lehet, st, miutn az egyik soron kvetkez kuncsaftjt nem li meg (mert nem erszakos, nem veri a nket s mg eltte sohasem volt prostival), mg taln egy jfej nnek is tarthat. Aztn ez a vonal idvel megvltozik, de akkor sem kerlnk kzelebb Wuornos szemlyisgnek "megrtshez", vagy legalbbis ahhoz, hogy a rla szl film fenntartsa az rdekldsnket.
A film egybknt elg lass tempban halad elre, br a valsgban 6 gyilkossgrt eltlt Aileent emlkezetnk szerint "csak" 4-szer ltjuk lni, mgis ismtldnek s kiss vontatottnak rezzk a cselekmnyt.
Ha belegondolunk, nem sok ernyt tudjuk felhozni a filmnek, nincs sok minden, ami miatt kedvelhetnnk, arrl nem is szlva, hogy a film egyik jelenete mg dupln lehangol minket a vge fel. Az utols jelenetek egyikben Aileen vratlanul azt mondja neknk, nzknek (akik eddig nem voltunk vele igazn beszlviszonyban), hogy kb. "nknek kell valamit mondaniuk errl." Ezzel a hzssal mr vgkpp tlzsba esett a rendezn, mert ha addig nem is, most mr nyilvnvalv vlt, hogy sajt szemlyes gynek tekintette, hogy az emberek (nzk a vilg tbb pontjn) valahogy voksoljanak a filmje kapcsn Wuornos tetteirl s szemlyisgrl, valamikpp prbljk rtelmezni a gyilkossgait (szrny gyerekkor, megnyomortott szemlyisg, elmebetegsg, stb...), a lnyeg, hogy ne nzzk "csak gy" a filmet, ahogy ppen addna szmukra. Ezek utn nem csoda, ha egyik-msik nz bemorcol, s hirtelen mg kzmbsebbnek ltja Aileen Wuornos lett, mint addig, a rla kszlt filmmel egyetemben.
A trtnet s a rendezs hinyossgait a sznszi jtkok sem tudtk ptolni, kezdve mindjrt Theron Oscar-djas alaktsval. Az amgy remek sznszn (Kt Nap a Vlgyben, rvk Hercege, Az Olasz Mel) lthatan beleadott apait-anyait a jtkba, de mi a magunk rszrl nem rzkeltnk nagyon rnyalt szemlyisg-brzolst a rszrl. A mfogsor miatt felvett egy Robert De Niro-s ajakbiggyesztst, a mozdulataiban pedig egy frfias-hskds motvumot (kidllesztett mellkas, htbaveregets stlus), s ezekkel az eszkzkkel jelentette meg Wuornost. Az tny, hogy Wuornos alakjban nem ismertk fel Charlize Theront, de az is igaz, hogy nem emlksznk egy olyan pillanatra sem, ami "megrintett" volna minket, vagy amitl gy reztk volna, hogy most egy kicsit kpben vagyunk ezzel a sorozatgyilkossal kapcsolatban.
Christina Riccit nem vletlenl nem kedveltk sohasem, most sem talltuk meggyznek Shelby alakjban, inkbb kiszmthat s unalmas volt az ltala jtszott karakter.
Egy szrke hangulat s kifejezetten letargikus film a Monster, ami a drmai trtnete miatt, illetve a fszerepl nagyfok tvltozsa miatt egszen sanszos lett egy Oscar-djra, amit vgl meg is kapott. Szerintnk eleve nem j tlet egy filmnek egy ni sorozatgyilkos szemlyisgt boncolgatni tbb rn keresztl, de ha mr muszj, akkor ennek egy kevsb erltetett mdjt szerettk volna ltni. s juszt sem foglalunk llst Wuornos-szal kapcsolatban.
|